Kategorie
Uncategorized

Płaszcze, płaszczyki

Na początku trochę historii. Płaszcze kiedyś były podstawą męskiej garderoby, tak jak garnitury, marynarki, ale rozwój przemysłu i stworzenie lekkich, syntetycznych tkanin spowodowało wyparcie tradycyjnego wełnianego ciężkiego płaszcza. Poza tym zimy stały się o wiele lżejsze, a średnia temperatura w miesiącach zimowych podniosła się o kilkanaście stopni na plus w przeciągu kilu dziesięciu lat. Do niedawna dominowały kurtki, ponieważ są bardziej praktyczne (krótkie, można prać w pralce) aczkolwiek płaszcze przeżywają swój renesans i wracają do łask. Tkaniny wełniane czasami z domieszką kaszmiru, alpaki, ale też z materiałami syntetycznymi są już lekkie, a zarazem ciepłe. Dodatek włókien syntetycznych powoduje jedynie przedłużenie żywotności takiego płaszcza, jednak najbardziej cenione są tkaniny naturalne – wełniane .Taki płaszcz nadaje się na wszystkie okazje, zwłaszcza na te specjalne. Dlatego każdy mężczyzna powinien mieć w swojej szafie przynajmniej jeden płaszcz .I tak rodzi się pytanie -jaki? co wybrać? Przedstawię kilka uniwersalnych propozycji, które są dostępne na rynku .Pierwsza to najstarszy i ponadczasowy model, od niego rozpoczyna się datowanie wierzchniego okrycia męskiego jako płaszcza – to Chesterfield zwany dyplomatką. Jest królem płaszczy. Przez 150 lat przeszedł ewolucje w swojej formie i z czarnego grubego płaszcza z zakładkami z przodu i z tyłu mamy dziś dostępną dyplomatkę do użytku codziennego w granatowej ,szarej ,camelowej i oczywiście czarnej kolorystyce. Długość płaszcza jest nad kolano ,może być w wersji jedno lub dwurzędowej.
Następna propozycja jaką oferują na salony odzieżowe z konfekcją męską jest – trencz, płaszcz o rodowodzie militarnym, przeważnie produkowany jest na okres przejściowy: jesienno-zimowy, ponieważ jest wyszywany z lżejszych tkanin, pierwotnie był szyty z wełnianej gabardyny. Najbardziej znany trencz to Burberry- za prestiżem tej marki stoi brytyjska rodzina królewska. Klasyczny trencz ma zaletę: doskonale pasuje do eleganckich zestawów ,jak i do typowo casualowych zestawień i codziennych stylizacji. Marka posiada królewską rekomendację produktu nadaną w 1955r przez królową Elżbietę II-przywilej ten spotyka firmy z najwyższą jakością.
Kolejną propozycją ,która wróciła do łask jest tzw. Bosmanka -jeden z najbardziej stylowych i ponadczasowych wzorów męskiego okrycia męskiego. Swoją nazwę zawdzięcza swojej historii w marynarce wojennej jako wełniane dwurzędowe okrycie wierzchnie dla marynarzy.
Bosmankę nosimy od ubiorów codziennych aż po mniej formalnie garnitury. Klasyka występuje w granacie z wysokim kołnierzem i szerokimi klapami oraz w dwurzędowym zapięciu. Rynek odzieżowy oferuje nam bosmanki również w szarościach a także grafitach. Czasami tkaniny w tych kolorach są produkowane z dodatkiem poliamidu aby przedłużyć żywotność takiego okrycia. Do płaszczy zaliczamy również Budrysówkę .To wełniany płaszcz z kapturem, zapinany na drewniane kołki, wykończony często wełnianą tkaniną w stonowaną kratę, całość utrzymana w brytyjskim ponadczasowym stylu. Występują w granacie i beżu. Budrysówka jest przeznaczona do zestawów mniej formalnych i casualowych, ten płaszcz również trafił na rynek odzieżowy z żołnierskich szeregów. Obecnie na współczesnym rynku odzieżowym istnieje taka pozycja jak Parka. Jest to kurtka produkowana w wersji wiosennej i jesiennej a także zimowej. Okrycie charakteryzuje się dużym kapturem często z futrzanym obszyciem, posiada z przodu cztery kieszenie. I również w tym przypadku pierwowzorem Parki jest amerykańska kurtka wojskowa. Okrycie to jest noszone głownie do stylizacji casualowych. Trzeba jeszcze dodać że obecnie sklepy odzieżowe oferują produkty bardzo dobrej jakości w nowoczesnym wydaniu i tu mowa o kurtce puchowej. Kurtka puchowa uszyta jest często ze specjalnych tkanin wiatrochronnych i wodoodpornych. Tkaniny takie bardzo często poosiadają membranę i wypełnienie z naturalnego materiału jakim jest puch ,który posiada właściwości izolacyjne. Najdroższy i najlepszy jest puch gęsi, a zaraz po nim kaczy. Takie okrycia są przeznaczone dla osób z upodobaniem do sportowego stylu bycia. Pierwowzorem kurtki puchowej jest parka zimowa.
Tak więc okazuje się, że w modzie męskiej dominują cztery modele: trencz, dyplomatka, bosmanka i budrysówka , które na obecnym rynku zostały zmodyfikowane i niejako podporządkowane współczesnym trendom w modzie , zarówno w wersji eleganckiej jak i casualowej. Firmy wykorzystają różne rodzaje materiałów, dodatków, wypełniaczy, ociepleń itp. korzystając przy tym z nowych technologii produkcji. W skutek czego odchodzimy również od dawnej teorii, mówiącej że płaszcz nosimy tylko do stylizacji formalnych i coraz częściej panowie sięgają po niego również w stylu casual, wykorzystująca modne wzory tkaniny lub kolorowe dodatki (szale, czapki ). Mam nadzieję, że udało mi się nieco przybliżyć typy płaszczy i okryć i teraz panowie przy ich zakupie nie będą mieli już większego problemu z wybraniem modelu, który najbardziej spełni ich oczekiwania.