Kołobrzeg – port handlowy i rybacki

W zachodniej części Pobrzeża Słowińskiego, w miejscu gdzie uchodzi rzeka Parsęta do Morza Bałtyckiego położona jest miejscowość, będąca najpopularniejszym uzdrowiskiem i kurortem na polskim wybrzeżu – Kołobrzeg, bo o nim jest mowa. Miasto zamieszkiwane przez około 60 tysięcy mieszkańców, w okresie letnim przyjmuje drugie tyle, bowiem dobrze przygotowana baza noclegowa (zobacz: Kołobrzeg noclegi) jest w stanie pomieścić turystów i wczasowiczów, którzy wybierają to miejsce na letni wypoczynek. Noclegi to oferta nie tylko na lato, tutaj sezon trwa cały rok, a sanatoria, ośrodki wczasowe i kwatery prywatne są w stanie przygotować dogodne miejsce dla każdego turysty, niezależnie od zasobności naszego portfela.

Miasto charakteryzuje łagodny klimat, mimo tego, że położony jest nad samym morzem, a zachwyca szeroka piaszczysta plaża, o długości prawie 11 kilometrów. Chlubę stanowi Park Zdrojowy i prowadząca wzdłuż niego nadmorska promenada. Jak na miasto nadmorskie przystało, Kołobrzeg jest portem handlowym i rybackim. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z czasów średniowiecza, kiedy rozwijało się dzięki eksploatacji salin, położone było na szlaku handlowym (poprzez warzenie odzyskiwano sól, która zwana wtedy była białym złotem). Powstał po lokacji miasta w 1255 roku.

Historia Kołobrzegu nierozerwalnie związana jest jednak z biskupstwem, to prawie tysiąc lat tradycji. Jednym z najważniejszych zabytków jest konkatedra, której budowę rozpoczęto w 1300 roku i prowadzono przez 200 lat. Położona w samym centrum miasta, będąca wizytówką Bazylika p.w. Wniebowzięcia NMP jest jedynym halowym kościołem w Polsce, posiadającym pięć naw. Na rozrywki możemy tu liczyć przez cały rok. To nie tylko występy przy Muszli Koncertowej, ale Amfiteatr, Galerie Sztuki, Muzeum. Jest w Kołobrzegu miejsce charakterystyczne dla morza, gdzie w dzień przybywają tłumy turystów a nocą stanowi drogę i kierunkowskaz dla statków – to Latarnia Morska, wybudowana po wojnie w 1946 roku. Gdy pokonamy ponad sto stopni znajdziemy się na tarasie widokowym, a w zasięgu pozostanie piękny widok nie tylko na morze ale plaże i miasto.

Kołobrzeg to także muzea, a to najważniejsze to Muzeum Oręża Polskiego (zobacz: informacje o muzeum). Mieści się w dwóch miejscach: w okolicy Starówki Kołobrzeskiej (jedna z wystaw to dodatkowo wystawa plenerowa, gdzie zobaczyć możemy wyrzutnie pocisków, sprzęt pancerny, samoloty). Warto tutaj przyjechać nie tylko w czasie wakacji, gdy obchodzone są „Dni Morza”, ale urok Kołobrzegu trwa cały rok i taka też jest oferta noclegów i atrakcji: całoroczna. Jeśli szukacie nad morzem miejsca bardziej spokojnego i cichego to przypominamy o naszym wpisie na temat Łukęcina (zobacz: Atrakcje Łukęcina i okolicy) – powinno się wam spodobać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>